Zwyczaj organizowania wieczoru panieńskiego znany jest w Polsce już od dawna i wywodzi się z kręgów ludowych. Oczywiście nie była to wtedy szalona impreza z tańcami do białego rana,przebieraniem się za seksowne diablice i oglądaniem występów striptizera, jednak uczestniczki tego spotkania również miały swoje ciekawe zajęcia, związane z ostatnimi przygotowaniami do ślubu. Jak wyglądał wieczór panieński w dawnych czasach? Zapraszamy do lektury!

Wieczór panieński za dawnych lat

 

W czasach staropolskich wieczór panieński nazywany był rózgowinami lub wieczorem dziewiczym. Spotkanie odbywało się krótko przed ślubem najczęściej w domu Przyszłej Panny Młodej, często w noc poprzedzającą wesele. Narzeczona bawiła się w gronie dziewcząt, które – inaczej niż dziś – musiały być stanu wolnego. Uczestniczki zabawy zajmowały się pleceniem wianków dla siebie i dla Panny Młodej oraz wypiekiem weselnych ciast. Najważniejsze było upieczenie kołacza weselnego z delikatnej, wówczas luksusowej mąki pszennej, ozdobionego figurkami z ciasta. Kołacz miał symbolizować przyszłe życie małżonków – jeśli był pięknie wyrośnięty i zarumieniony, wróżyło to pomyślność, jednak jeśli miał zakalec, oznaczało to, że małżeństwo nie będzie zgodne. Podczas wieczoru Panny przystrajały również rózgę weselną, czyli gałąź iglastego drzewa przystrojoną jabłkami, orzechami oraz ozdobami z bibuły. Rózga, czyli symbol męskości, była podczas wesela w rękach starosty, następnie Pan Młody musiał ją wykupić.

W tym samym czasie Narzeczony bawił się wspólnie z przyjaciółmi, również wyłącznie stanu wolnego, śpiewając piosenki, ciesząc się ostatnim dniem swojego stanu kawalerskiego i pijąc alkohol. Staropolski wieczór kawalerski nie różnił się więc tak bardzo od tego, który panowie świętują dzisiaj. Na wieczorach panieńskim i kawalerskim bywał również muzykant, a młodzież bawiła się tańcząc.

Wieczór panieński w starym stylu – zainspiruj się!

 

Stare zwyczaje związane z wieczorem panieńskim, a także kawalerskim nie są już dziś kultywowane w tym samym kształcie, jednak można czerpać z nich inspiracje. Wspólne pieczenie ciasteczek czy też wspominanie swoich „czasów wolności” to świetne propozycje dla uczestniczek tej jedynej w swoim rodzaju imprezy. Dla Narzeczonej, która nie przepada za hucznymi imprezami, można zorganizować spokojne przyjęcie w stylu inspirowanym dawnymi latami. Niezbędne będą wianki i oryginalne, proste dekoracje – takie, jakie mogły być wykorzystywane z tej okazji w zamierzchłych czasach. Bibułowe kule pięknie udekorują pomieszczenie, a wianki z kwiatami w różnych kolorach przyozdobią fryzury w pięknym, rustykalnym stylu 🙂

Prześliczny, delikatny wianek będzie wspaniałą ozdobą na wieczór panieński w stylu boho!
 Świetne papierowe kule przypominające plaster miodu są wspaniałą dekoracją na wieczór panieński! Puszyste, bibułowe kule w pięknym pudrowym kolorze są idealną dekoracją na wieczór panieński na dworze!  Papierowe rozety to efektowna i niedroga dekoracja na wieczór panieński!

Produkty przedstawione w artykule są dostępne w naszym sklepie PannaiKawaler.pl

Zapraszamy na zakupy!