Zawarcie związku małżeńskiego to jedno z najdonioślejszych wydarzeń w życiu większości osób. Wiąże się z tym nie tylko  impreza weselna, ale również wieczór panieński. Sposoby spędzania tego wyjątkowego czasu oraz powiązane z nim akcesoria ulegały na przestrzeni lat regularnym zamianom. Czym bawiły się uczestniczki wieczorów w przeszłości? Z jakimi akcesoriami wiążą się współczesne wieczory panieńskie?

 

Wieczór panieński kiedyś i dziś

Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat w Polsce postępował proces okcydentalizacji, czyli przyjmowania wzorców kulturowych pochodzących z Europy Zachodniej oraz ze Stanów Zjednoczonych. Przyczyniło się to do rozmycia różnic między tradycjami polskimi (szerzej rzecz ujmując słowiańskimi) a tradycjami świata zachodu.

Niemniej jednak samo zjawisko wieczorów panieńskich jest nierozerwalnie związane z kulturą staropolską. Chociaż zmianie uległo nazewnictwo (wieczory panieńskie niegdyś określane były jako rózgowiny lub rozpleciny) oraz sposoby świętowania i związane z nimi akcesoria (przykładowo nie wypiekamy już kołaczy weselnych) to znaczenie wieczorów panieńskich co do zasady nie uległo zmianie.

Zarówno w przeszłości, jak i współcześnie polegają one na spędzeniu czasu wraz z najbliższymi osobami płci żeńskiej (przede wszystkim wraz z druhnami) w atmosferze radości i zabawy. Wieczory panieńskie po dziś dzień pełnią formę symbolicznego pożegnania panieństwa i związanych z nim wolności.

 

 

Dekoracje i akcesoria na wieczór panieński staropolski i współczesny

Tak jak w przeszłości, tak i współcześnie z samym spotkaniem wiążą się różnego rodzaju akcesoria, które niegdyś miały ważny wymiar symboliczny a aktualnie służą do zapewnienia dobrej atmosfery i radości uczestniczek. Obecnie organizujące wieczór panieński druhny i przyjaciółki nie posiadają określonego zestawu akcesoriów takich jak:

– kołacz weselny (miał on na celu przepowiedzenie losu młodej pary),

– wianki (symbolizujące czystość panny młodej),

– rózga weselna (atrybut męski określający potencjał narzeczonego).

Wszystkie z nich obowiązkowo wiązały się ze staropolskim wieczorem panieńskim. Obecnie dobór akcesoriów i związanych z nim zabaw zależy głównie od formy zorganizowanego wieczoru. Aktualnie organizatorki nie mają większych ograniczeń związanych ze sposobem świętowania wieczoru panieńskiego i nie muszą zważać na niegdyś obowiązujące konwenanse.

Pozwoliło to na wykorzystanie różnorodnych akcesoriów, które mogą mieć zarówno znaczenie symboliczne, służyć do zabawy lub mieć jedynie na celu przyozdobienie pomieszczenia, jak i nadanie zabawowej atmosfery. Uczestniczki mogą uposażyć się w różnego rodzaju:

 

– przebrania (korony, szarfy, koszulki itp.),

– dekoracje (balony, etykiety, plakaty itp.),

– gotowe gry i zabawy (m.in. gadżety do zabawnych zdjęć),

– słodkości (m.in.specjalne słodycze).

 

 

Różnorodne pierścionki

Jedną z ciekawszych propozycji jest mogący przybrać różnorodne formy pierścionek zaręczynowy na wieczór panieński. Jest to jeden z najbardziej uniwersalnych dodatków na wieczór, który wpasuje się zarówno na spokojne spotkanie w rodzinnej atmosferze, jak i na bardzo ekstrawaganckie zabawy. Tego rodzaju gadżet może pełnić zarówno funkcję symboliczną, dekoracyjną, jak i posłużyć jako element różnego rodzaju panieńskich gier i zabaw.

 

Przykładem uniwersalnego pierścionka może być dostępny na naszej stronie internetowej  mega pierścionek do zdjęć. Wielkości kilkudziesięciu centymetrów różowy pierścień może posłużyć jako świetny rekwizyt do pamiątkowych fotografii, a po zrobieniu sesji może być wykorzystany jako fajna dekoracja. Innym ciekawym rozwiązaniem może być wykorzystanie motywu pierścionka w ozdobach na tort. Może to być lśniący kontur pierścionka, który posłuży jako topper na torcie.

 

 

Ponadto decydując się na kontur wykonany z lśniącego (odbijającego światło) materiału, zyskamy dodatkową ozdobę, która będzie się prezentować szczególnie dobrze w towarzystwie kolorowego światła m.in. tego pochodzącego z fontanny tortowej. Jako forma przyozdobienia tortu posłużyć może również ułożony na jego szycie opłatek. Możemy zdecydować się na spersonalizowany opłatek z motywem pierścionka zaręczynowego, na którym znajdzie się również imię panny młodej oraz data ślubu!

 

Sposoby na spędzenie wieczoru panieńskiego

Jak zostało już wspomniane, pierścionek zaręczynowy na wieczór panieński jest stylowym rozwiązaniem, które doskonale wpasuje się do niemalże każdego rodzaju imprezy z udziałem panny i jej przyjaciółek. W jaki sposób można spędzić ten wyjątkowy wieczór? Sposobów jest wiele, a jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Niemniej jednak należy pamiętać, że jest to przede wszystkim wieczór poświęcony przyszłej pannie młodej i forma spędzania czasu powinna taką, która jej sprawi najwięcej radości.

 

Obecnie jedną z najczęściej wybieranych form spędzenia wieczoru panieńskiego są zabawy organizowane w klubach. Dobra muzyka, parkiet do tańczenia, wydzielona loża oraz odrobiona alkoholu to mieszanka gwarantująca wyśmienitą zabawę. Wbrew pozorom pierścionek zaręczynowy na wieczór panieński sprawdzi się również w klubie. Między innymi w formie zabawnego tatuażu. Oczywiście, jeżeli panna preferuje nieco spokojniejszy sposób na celebrowanie tego wyjątkowego momentu, istnieje wiele alternatywnych rozwiązań.

 

Innym cieszącym się rosnącą popularnością pomysłem jest wypad do SPA lub zorganizowanie domowego SPA. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku można liczyć na niezapomniany wieczór zarówno dla panny, jak i przyjaciółek. Wieczór spędzony w SPA na relaksie i odnowie może stanowić wspaniałe przygotowanie do nadchodzącego ślubu oraz imprezy weselnej. Dotyczy to również SPA w wersji domowej. Uczestniki mogą zakupić swoje ulubione kosmetyki lub zdecydować się na różnego rodzaju nowości.

 

Świetnym pomysłem na niezapomniany wieczór panieński, na którym w nie jeden sposób możemy wykorzystać motyw pierścionka zaręczynowego jest impreza przebierana. Wybrać możemy wśród różnorodnych motywów, które sprawdzą się zarówno w czasie wyjścia na miasto, jak i kameralnej domowej imprezy. Decydując się przebrania warto przemyśleć też skorzystanie z usług profesjonalnego fotografa, który dostarczy nam wspaniałej pamiątki na długie lata.