Wieczór panieński to ostatnia impreza w życiu dziewczyny, w której bierze udział jako panienka. Ideą tego wydarzenia jest możliwość zrobienia rzeczy, które po ślubie już nie będą dla niej powiedzmy dostępne ;). Dlatego wieczór panieński powinien być pełen zwariowanych pomysłów, niegrzecznych zachowań i szaleństwa do białego rana.

Konfetti wystrzałowe

Jedyna taka noc

Ten wieczór rządzi się swoimi prawami, a właściwie brakiem przestrzegania tych praw. Tej jednej jedynej nocy dozwolone jest wszystko, co po ślubie będzie już zabronione. Zwyczaj świętowania wieczoru panieńskiego narodził się najprawdopodobniej w XIX wieku. Dawniej organizowany był on w przededniu ślubu, jako huczny, pożegnalny wieczór. Młodzi spędzali go osobno, w gronie przyjaciół biorących nazajutrz udział w uroczystościach ślubnych.

Wieczór Panieński#bride #przyszlapannamloda #party #beautifulgirl #brunette #brunettegirl #lovley #photooftheday #photo #instalike #najlepszezdjecie #olgajedrzejewskaphotography

Legenda

Zwyczaj wręczania prezentów z okazji wieczoru panieńskiego wziął się prawdopodobnie od legendy o ubogim młynarzu. Ojciec pięknej dziewczyny z bogatego domu odmówił zaręczyn młodemu młynarzowi, gdyż ten nie mógł jej ofiarować żadnego podarunku z okazji zaślubin. Przyjaciele zakochanego młodzieńca obdarowali jego ukochaną mnóstwem prezentów, aby ślub mógł dojść do skutku.

Prezent, Dokonane, Pakiet, Pętla, Zawiasy Pakiet

Dzisiaj

Obecnie organizacją wieczoru panieńskiego z reguły zajmują się najbliższe przyjaciółki (lub przyjaciółka) panny młodej, bądź jej świadkowa. Zwyczaj wręczania prezentów przyszłej pannie młodej wywodzi się prawdopodobnie właśnie z legendy o bogatej panience i młynarzu. Dzisiaj wieczór panieński organizuje się na tydzień – dwa przed ślubem i tradycją już jest obdarowanie przyszłą małżonkę lawiną prezentów. Mniej lub bardziej przydatnych, ale na pewno zabawnych. Ten wieczór musi być wyjątkowy, aby zapamiętać go na długie lata.

sad to say goodbye!! love you @cammymumu and thank you @elcaminotravel for planning an epic adventure! byyyyyye colombia! #adioshebert by designlovefest

foto; Pinterest

Przyszła panna młoda powinna oczywiście być poinformowana jedynie o najważniejszych aspektach tego niezwykłego wieczoru, a reszta szczegółów musi pozostać dla niej tajemnicą. Bo przecież idea wieczoru panieńskiego opiera się przede wszystkim na niespodziankach dla przyszłej panny młodej.