Każdy wie o wieczorach kawalerskich, o hucznych imprezach odbywających się w przeddzień ślubu organizowanych z myślą o Panu Młodym. W chwili obecnej to właśnie młode kobiety, które mają lada dzień wyjść za mąż, decyduje się na zorganizowanie takiej imprezy dla siebie. Skąd ten zwyczaj? Niektórzy nie zdają sobie sprawy, że jej historyczny kontekst jest bardzo mocno związany z rozwojem feminizmu!

EVJF, portrait, femme, photographe, studio, paris, EVJF original - #EVJF #Femme #original #Paris #Photographe #portrait #Studio

Foto: Pinterest

Pierwsze znane wieczory kawalerskie pochodzą z 5 r pne, od wybitnej cywilizacji wojowników starożytnej Sparty. W noc przed ślubem, odbywała się uczta na cześć przyszłego Pana Młodego. Kobiety jednak jakoś przez prawie 2 tysiące lat nie przyjmowały tej tradycji. Nastąpiło to w XVI- wiecznej Europie w Paryżu dopiero czterdzieści lat po utrwaleniu już terminu i formy „partia kawalerska” , narodziła się „partia panieńska”, co zbiega się bardzo mocno z ruchem wyzwolenia kobiet.

Spartan Challenge II | PRIMUS CrossFit Orlando

Kobiety rozejrzały się wokół i powiedziały: „ Hej, nudzimy się, a chłopaki spędzają te szalone, przedślubne noce ” 🙂 Zaczęły więc organizować własne, damskie przyjęcia, na których mogły bez skrępowania cieszyć się z podniecających prezentów, takich jak bielizna.

Definicja

Termin „wieczór panieński”, według amerykańsko-angielskiego słownika Merriam-Webster, jest „młodą niezamężną kobietą”, podczas gdy jego „kawalerski” odpowiednik jest określany jako „niezamężny mężczyzna”. Czym więc jest wieczór panieński? Termin ten pochodzi od „wieczorów kawalerskich”, które od dawna znane były jako „wieczór kawalerski” dla mężczyzn i „wieczór panieński” dla kobiet.

Poltern in Wien (Artikel) Source by salamiwurst #outfits girlie

foto Pinterest

W XXI wieku wieczór panieński jest ogólnie definiowany jako „spotkanie” dla panny młodej przed ślubem. Impreza odbywa się zwykle na kilka miesięcy przed ślubem. Są jednak przypadki, w których panieński odbywa się w tygodniu wesela, a czasem nawet po ślubie.  Wieczory panieńskie są dziś bardziej spersonalizowane i koncentrują się na zainteresowaniach panny młodej, ponieważ jest otoczona przez swoich najbliższych przyjaciół.

Obecnie

Do Polski moda na wieczór panieński przybyła z Anglii. To właśnie na Wyspach młode kobiety bardzo często organizują własne wieczory panieńskie. W Polsce ten zwyczaj dopiero zaczyna nabierać rumieńców. Wcześniej, wieczory panieńskie były organizowane, jednakże ograniczały się jedynie do zwykłej domówki, gdzie jedynym bardziej ekstrawaganckim dodatkiem był striptizer. W ostatnich kilku latach zauważyć można zdecydowany wzrost różnego rodzaju ofert lokali, hoteli, które organizują tego typu wieczory specjalnie dla pań.

Junggesellinnenabschied Fotoshooting in Düsseldorf

foto Pinterest

Obecnie to już nie jest zwykła domówka, a impreza rodem prosto z Las Vegas. Amerykańskie filmy, to one przyniosły do nas różnego rodzaju pomysły na to, jak przeprowadzić niezapomniany wieczór panieński. Fakt faktem, musimy to przyznać, że w dalszym ciągu dużą furorę robią profesjonalni striptizerzy 😉 Teraz jednak panie udają się do klubów, aby zobaczyć profesjonalne występy zespoły chippendales’ów.

Chippendales

foto Pinterest

Wieczory panieńskie w wielu przypadkach stają się wydarzeniami tematycznymi. Przyszła panna młoda wraz z jej najbliższymi przyjaciółkami wybierają główny motyw przewodni wieczoru. Jaki motyw takie i przebranie, co oznacza, że na wieczór kowbojski panie przywdziewają kapelusze, ostrogi oraz wytarte dżinsy, natomiast na wieczory o tematyce filmowej wykorzystują stylizacje ulubionych postaci z filmów. Dla pań, które nie mają pomysłu na to, jak powinien wyglądać wieczór panieński, zapraszamy na nasz blog 100 Pomysłów na Wieczór Panieński – Zainspiruj się!