Jak wybrać wymarzoną suknię ślubną?

Wybór sukni to dla większości kobiet najważniejsze i zarazem najtrudniejsze zadanie podczas przygotowań do ślubu oraz wesela. Nic w tym dziwnego, gdyż Panna Młoda w tym dniu powinna wprost olśniewać swoim wyglądem. W końcu to na niej (no dobrze, przyznajmy, także na Panu Młodym) będzie skupiona uwaga wszystkich uczestników tego wydarzenia, a zdjęcia ślubne staną się cenną rodzinną pamiątką.

Decydując się na suknię ślubną, trzeba uwzględnić kilka aspektów. Najkorzystniejszy fason i możliwości finansowe to oczywista oczywistość. Jednak należy wziąć pod uwagę także porę roku oraz konwencję wesela, na jaką się zdecydowaliście. Dla przykładu, hollywoodzka suknia o kroju syreny świetnie wpisuje się w imprezę w stylu glamour, odbywającą się w pięciogwiazdkowym hotelu, za to kompletnie nie współgra z uroczystością zorganizowaną w sielskich okolicznościach przyrody.

W której sukni będę prezentować się naprawdę zjawiskowo – księżniczce czy rybce? Jaki rodzaj dekoltu optycznie powiększy mój skromny biust? Zdecydować się na koronkowe rękawy czy też wyeksponować smukłe ramiona? Uwielbiam falbanki, ale czy nie będę w nich wyglądać jak gigantyczna beza? Postawić na tradycyjną biel, eleganckie écru, czy też pozwolić sobie na odrobinę ekstrawagancji i wybrać odcień perłowy lub pudrowego różu? 

Od nadmiaru opcji może rozboleć głowa. Decyzja wcale nie jest prosta i wymaga strategicznego podejścia do sprawy.

Czy w ogóle można uniknąć stresu przy wyborze sukni ślubnej? Poniżej podajemy kilka przydatnych wskazówek dla Panny Młodej, dzięki którym zaoszczędzi ona sobie nerwów:

  • Najpierw poszukaj inspiracji na Instagramie i portalach weddingowych – zapisz w telefonie czy notebooku zdjęcia sukien, które wpadły Ci w oko. Będziesz mogła pokazać sprzedawcy, o jakiej sukni marzysz. 
  • Do salonu udaj się mniej więcej dziewięć miesięcy przed ślubem. Nie ograniczaj się do wizyty w jednym sklepie, odwiedź – choćby on-line – co najmniej kilka salonów i porównaj ich oferty. 
  • Jeśli lubisz usłyszeć, jak widzą cię inni, wybierz się na mierzenie z kimś bliskim. Nie przesadź jednak z gronem doradców, gdyż zbyt wiele opinii może pogłębić Twoje rozterki. 
  • Do mierzenia sukni ślubnej włóż cielistą bieliznę, biustonosz z odpinanymi ramiączkami i jasne rajstopy lub cienkie podkolanówki. Dobrze też zabrać ze sobą eleganckie pantofle na obcasie.
  • Śmiało sięgaj po różne kroje i materiały. Weź pod uwagę sugestie profesjonalnego sprzedawcy – jego doświadczenie w doborze sukien dla pań w różnym wieku i o różnych typach urody może okazać się bardzo pomocne. 
  • Ostatnia rada, ale być może najważniejsza – nie ulegaj presji i nie spiesz się z wyborem! Zdecyduj się dopiero na tę suknię, w której naprawdę poczujesz się piękna i wyjątkowa.

Kroje sukien ślubnych

Suknia klasyczna charakteryzuje się dopasowaną górą oraz obszernym dołem na halce. Nie ma rękawów, może składać się z dwóch części – gorsetu i spódnicy. Suknia o kroju litery A także ma dopasowaną górę, ale rozszerza się ku dołowi delikatniej niż fason klasyczny, bez wyraźnego zarysowania talii. Zwykle nie ma rękawów. Te dwa modele są najbardziej uniwersalne – wygląda w nich korzystnie większość kobiet. 

Princessa, czyli księżniczka, to suknia szalenie wytworna. Ma obcisły gorset i spektakularnie szeroką spódnicę, najczęściej udrapowaną na halce. Do tego modelu idealnie pasuje tren. W princessie najlepiej prezentują się w niewysokie panie, a do tego dzięki bufiastemu dołowi suknia dobrze maskuje zbyt szerokie biodra. 

Fason syrena, zwany też rybką, jest mocno dopasowany, rozszerza się od ud lub kolan. Zwykle ma górę odkrywającą dekolt i ramiona, choć występuje całkiem sporo modeli z długimi rękawami. Elegancka i seksowna, ale nie najbardziej komfortowa do tańca. Została stworzona dla kobiet o sylwetce klepsydry – mających proporcjonalne ramiona i biodra, wąską talię oraz krągłe pośladki. 

Zwiewna suknia w stylu empire inspirowana jest epoką napoleońską. Odznacza się odcięciem pod biustem, zaznaczonym z reguły ozdobną tasiemką. Zazwyczaj ma urocze krótkie rękawki, ale bywa szyta także w wersji bez rękawów. Wybierają ją chętnie kobiety o drobnej posturze, z małymi piersiami oraz Panny Młode… w ciąży.

Krój prosty nie ma poszerzeń ku dołowi. Dopasowanie sukni podkreślają zaszewki lub francuskie cięcia. Swobodę ruchu zapewniają rozcięcia z przodu lub z tyłu. Ten model jest wskazany dla kobiet o szczupłej lub lekko zaokrąglonej figurze

Dodatki dla Panny Młodej

Piękna suknia ślubna to jeszcze nie wszystko. Aby kreacja na ten wyjątkowy dzień była kompletna, potrzebne są różne dodatki.

Przede wszystkim coś na głowę. Opcji jest kilka – od klasycznego welonu, przez elegancki fascynator, po dziewczęcy wianek i subtelną spinkę. Wybór ozdoby głowy zależy oczywiście od stylu sukni oraz fryzury Panny Młodej.

Jeśli suknia odsłania cały dekolt i plecy, a ślub odbędzie się w kościele, należy zastanowić się nad narzutką, peleryną, etolą czy bolerkiem. Jeśli zaś termin ślubu przypada na okres jesienno-zimowy, trzeba pomyśleć o cieplejszym okryciu – płaszczu czy futerku (oczywiście sztucznym).

Niezbędna jest także dobrana do sukni bielizna. Warto udać się do renomowanej brafitterki, która nie tylko doradzi odpowiedni model biustonosza, ale w razie potrzeby także zasugeruje zakup gorsetu wyszczuplającego czy halki modelującej.

Integralnym elementem kreacji ślubnej są buty. Wiadomo, że na szpilkach wygląda się smuklej, ale jak w nich wytrzymać kilkanaście godzin? Optymalna wysokość obcasa to siedem centymetrów, jednak jeśli nigdy nie nosisz szpilek, wystarczą cztery centymetry. Wybierz dobrej jakości pantofle z miękkiej skóry lub satyny, które nie będą uwierać. 

Kropkę nad i stanowi biżuteria. Ważne, aby zachować równowagę między zdobieniami na sukni a dodatkami od jubilera. Do gorsetu obszytego błyszczącymi kamieniami nie należy zakładać okazałego naszyjnika, ale jeśli kreacja jest prosta, przyciągająca uwagę kolia świetnie do niej pasuje.

Dobierając biżuterię, należy uwzględnić dekolt sukni ślubnej. Do gorsetu, w którym są wyeksponowane szyja, ramiona i plecy, można śmiało założyć naszyjnik i kolczyki. Przy zabudowanej górze lepiej ograniczyć się do większych kolczyków.

Ślubna opaska jako alternatywa tradycyjnego welonu od wielu sezonów cieszy się wśród Panien Młodych dużą popularnością. Może być bardzo subtelna lub wręcz przeciwnie – szalenie okazała. Opaski z elementów biżuteryjnych najlepiej prezentują się na gładkich włosach.

Kreacja na poprawiny

Urządzane nazajutrz po weselu poprawiny wymagają odpowiedniej kreacji dla świeżo upieczonej małżonki. Generalna zasada jest taka, że stylizacja na tę okazję powinna być skromniejsza od sukni ślubnej. Zalecana jest długość do kolan lub połowy łydki. 

Do sukienki należy dobrać pantofle. Po całonocnym weselu najprawdopodobniej będziesz mieć obolałe stopy, dlatego tak ważne jest, aby na drugi dzień włożyć naprawdę wygodne buty na niższym obcasie. 

Nie można zapomnieć także o dopasowaniu do stroju torebki. Powinna być dość małych rozmiarów, wizytowa. Shopperka, w której mieści się absolutnie wszystko, na poprawiny zdecydowanie się nie nadaje.

Nawet gdy preferujesz wysokie obcasy, na poprawiny warto wziąć na zmianę baleriny. Jeśli stopy odmówią Ci posłuszeństwa, będziesz zadowolona, że możesz zrzucić szpilki i włożyć komfortowe buty.